Rozwiązanie Zero Liquid Discharge (ZLD) dla kopalni litu

Klient jest wiodącym na świecie producentem koncentratów minerałów litu, dostarczającym produkt dla firm tworzących  rozwiązania w obszarze czystej energii. Zakład składa się z szeregu odkrywkowych szybów wydobywczych spodumenu (minerału litu) oraz nowoczesnych zakładów produkujących koncentrat litu.

 

Oczekiwania Inwestora

W związku z istniejącymi ograniczeniami, przepisami i normami Klient nie może odprowadzać litu do wód gruntowych dlatego zdecydował się wdrożyć rozwiązania ZLD (Zero Liquid Discharge) w celu oczyszczenia ścieków pochodzących z procesu wydobywczego. System wyparny to trzeci etap oddzielania litu od wody i jego zatężania z innymi solami.

 

Dostarczone rozwiązanie

Ściek surowy z procesu trafia na układ wstępnej obróbki składający się z jednostki flotacyjnej, układu membran ceramicznych oraz jednostek odwróconej osmozy, z której koncentrat podawany jest na układ wyparny.

Zastosowano trzy wyparki próżniowe EVALED® RV F 60 na pierwszym stopniu wyparnym oraz cztery krystalizatory EVALED® AC R 12 na drugim stopniu wyparnym.

RV F to linia wyparek próżniowych z mechaniczną rekompresją pary, zaprojektowana w celu osiągnięcia najwyższej możliwej wymiany ciepła przy minimalnym zanieczyszczeniu i osadzaniu się kamienia przy jednocześnie bardzo niskim zużyciu energii.

AC R to wyparka próżniowa / krystalizator zasilany gorącą i zimną wodą, zaopatrzona w zgarniacz. Przeznaczona jest do obróbki cieczy o wysokich stężeniach ciał stałych.
W dostarczonej konfiguracji krystalizator odpowiada za realizacje drugiego stopnia wyparnego.

 

Rezultaty

  • Brak zrzutu litu do środowiska naturalnego
  • Rozwiązanie ZLD
  • Całkowity odzysk wody: ∼96%
  • Współczynnik koncentracji na cyklu wyparnym: 24
  • Całkowity współczynnik koncentracji: 479

 

KONTAKT: 

Ciechosław Sułkowski

Kierownik Sprzedaży

tel. +48 600 001 728

Dowiedz się więcej:

-> Wyparki EVALED

Skontaktuj się z nami

-> Formularz do kontaktu