Uzdatnianie wody dla dużych laboratoriów: Jakie są opcje?

Veolia Water Technologies
Autor Veolia Water Technologies
20 marca 2024
6 minuty
Obserwuj nas

    Duże laboratoria, które wymagają stałych dostaw wody o wysokiej czystości, mają do dyspozycji szeroką gamę rozwiązań i konfiguracji w zakresie uzdatniania wody. W związku z tym specyfikacja może być złożonym i trudnym zadaniem. Aby ułatwić podjęcie odpowiedniej decyzji poniżej przedstawiamy dostępne opcje.

    Nie ma dwóch takich samych środowisk laboratoryjnych. W niektórych dużych laboratoriach można znaleźć wielu specjalistów wykorzystujących ten sam proces badawczy; w innym mniejsza grupa osób może korzystać z szerokiej gamy procesów. Niektóre z tych procesów mogą wymagać stałej, dużej ilości wody ultraczystej lub wody o klasie czystości I, podczas gdy inne mogą potrzebować niewielkiej ilości wody klasy czystości III tylko raz dziennie.

    W związku z tym nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Będzie to zależeć od szeregu czynników, w tym skali i powtarzalności użytkowania, wymaganej jakości wody i tego, czy różni się ona w całym obiekcie. Wpływ może mieć również wielkość i wiek danego obiektu, a także wszelkie czynniki wpływające na środowisko.

    W Veolia Water Technologies posiadamy szeroką gamę rozwiązań do uzdatniania wody, idealnych dla budynków laboratoryjnych, które mogą być wykorzystywane do zasilania wszystkiego, od myjek do szkła i autoklawów po komory do badań i reaktory katalityczne.

    Jakie są więc dostępne opcje?

    Systemy scentralizowane

    W pełni scentralizowany system opiera się na pojedynczej zewnętrznej jednostce wody dejonizowanej (zwykle klasy czystości 2) zasilającej cały budynek za pośrednictwem magistrali sieciowej. Jeśli w niektórych laboratoriach lub zastosowaniach wymagana jest woda wyższej jakości, taka jak woda ultraczysta, w punkcie poboru można zamontować dodatkowe jednostki oczyszczania. Zastosowania ultraczystej wody obejmują badania nad komórkami macierzystymi, hodowlę komórek, sekwencjonowanie DNA i RNA, zapłodnienie in vitro, syntezę organiczną i nieorganiczną, NMR i techniki separacji, takie jak HPLC i GC.

    Potencjalnym ryzykiem związanym ze scentralizowanym systemem (jeśli nie jest on zdublowany) jest brak redundancji. Nie jest to idealne rozwiązanie, gdy laboratoria są w pełni zależne od stałego zaopatrzenia w wodę dejonizowaną. Co więcej, instalacja magistrali pierścieniowej w istniejącym budynku może być trudna (w zależności od rozmiaru magistrali), ale jest to możliwe.

    Jednak w pełni scentralizowany system może stanowić opłacalne rozwiązanie dla dużego, nowo wybudowanego budynku, który ma zapotrzebowanie na wodę w wielu laboratoriach. W takim przypadku kluczowe znaczenie ma wczesne zaangażowanie dostawcy, aby jednostka uzdatniania wody i magistrala pierścieniowa mogły zostać prawidłowo ujęte w projekcie budynku.

    Elga2

    Tam, gdzie odpowiedni jest pojedynczy scentralizowany system, zalecamy naszą jednostkę dejonizacji CENTRA™ R 200. System ten wykorzystuje technologię odwróconej osmozy, dejonizacji, UV i ultrafiltracji, aby zapewnić do 200 litrów na godzinę wody klasy czystości II. Obejmuje on również wewnętrzny zbiornik o pojemności 350 litrów i pompę z falownikiem, która jest w stanie osiągnąć wiodące na rynku natężenie przepływu do 30 l/min. Dzięki temu CENTRA™ R 200 może zawsze dostarczyć wymaganą ilość czystej wody, nawet w przypadku szczytów i spadków zapotrzebowania w dużym laboratorium.

    Systemy dupleksowe

    Systemy dupleksowe - obejmują dwa scentralizowane systemy produkcyjne działające na oddzielnej sieci pierścieniowej, zamiast jednego - zapewniają znacznie wyższy poziom redundancji. Oznacza to, że laboratorium ma zapasowe źródło wody na wypadek awarii jednego ze scentralizowanych systemów produkcyjnych lub konieczności przeprowadzenia konserwacji. Systemy dupleksowe są zwykle rozmieszczone w taki sposób, że każdy z nich zasila jedno piętro lub alternatywnie jedną połowę budynku. W rezultacie, jeśli jedna jednostka jest w trybie offline, połowa budynku nadal otrzymuje wodę dejonizowaną z drugiej jednostki, którą mogą następnie wykorzystać wszystkie laboratoria.

    System dupleksowy z magistralą pierścieniową może być również trudny do modernizacji w starszym budynku; ale w przypadku nowego budynku, w którym można zaprojektować magistralę pierścieniową, system dupleksowy zapewnia opłacalne rozwiązanie z kluczowym dodatkowym poziomem redundancji.

    W przypadku dużych budynków, w których woda laboratoryjna ma kluczowe znaczenie dla procesów, zalecamy dupleksowe jednostki CENTRA™. Należy jednak wziąć pod uwagę długość magistrali pierścieniowej, co może wymagać zastosowania dodatkowych jednostek scentralizowanych, aby zapewnić utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w bardzo dużych budynkach.

    Scentralizowane systemy mini

    Scentralizowane systemy mini wykorzystują małe, scentralizowane jednostki - takie jak CENTRA™ R60 lub R120 - które można zainstalować w każdym laboratorium, pod blatem stanowiska pracy lub w szafce. Te mniejsze jednostki można ponownie połączyć z urządzeniem do oczyszczania (lub kilkoma), aby uzyskać wodę o wyższej jakości w zależności od zastosowania. Na przykład chemik analityczny pracujący nad chromatografią może posiadać na blacie roboczym urządzenie Chorus 1 Analytical, podczas gdy inna osoba badająca biologiczną hodowlę komórek może wybrać Chorus 1 Life Science. Takie urządzenia są idealne dla multidyscyplinarnych laboratoriów, które wymagają wielu różnych rodzajów wody, aby zaspokoić potrzeby każdego zastosowania. Odkryj gamę urządzeń Chorus tutaj.

    Elga1

    Taka konfiguracja zapewnia również wyższy poziom redundancji, ponieważ każde laboratorium ma własne niezależne źródło wody dejonizowanej. W przypadku starszych budynków laboratoryjnych ta konfiguracja jest znacznie łatwiejsza do zainstalowania, ponieważ nie wymaga magistrali pierścieniowej zainstalowanej w całym budynku. Jedynym wymogiem jest znalezienie niezbędnej przestrzeni w każdym laboratorium, aby pomieścić jednostkę.

    Systemy stacjonarne POU (Point of Use)

    Wreszcie, możliwe jest również posiadanie w pełni stacjonarnych jednostek, które uzdatniają wodę w danym punkcie użytkowania w laboratorium. W tym przypadku urządzenia doczyszczające nie byłyby wymagane, ponieważ dostępne są jednostki Tap-to-Type 1 lub Tap-to-Type 2. Ponownie, jest to przydatna konfiguracja dla starszych budynków, ponieważ instalacja wymaga minimalnego nakładu pracy, a jednostki podłącza się bezpośrednio do sieci wodociągowej, pod warunkiem, że dostępne jest miejsce na blacie stanowiska pracy. Kolejną zaletą tej konfiguracji jest duża elastyczność, z wieloma modułami zapasowymi dostępnymi w przypadku awarii jednego systemu.

    Elga3

    Jednak taka konfiguracja może być mniej opłacalna niż pojedynczy lub podwójny scentralizowany system, jeśli wymaganych jest wiele punktów użytkowania. Na przykład, dwadzieścia punktów poboru oznaczałoby dwadzieścia systemów stacjonarnych. Należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt początkowy, ale także ilość materiałów eksploatacyjnych, które należy konserwować i wymieniać, co stanowi zarówno koszt, jak i czynnik środowiskowy. Z tego powodu, scentralizowane systemy wymagają mniejszej ilości materiałów eksploatacyjnych i są znacznie łatwiejsze w zarządzaniu i utrzymaniu.

    Podsumowanie

    Określenie nowego rozwiązania do uzdatniania wody dla dużego laboratorium może być trudnym zadaniem z wieloma kwestiami i możliwymi konfiguracjami do rozważenia. Jednak dzięki naszemu zespołowi ekspertów w dziedzinie uzdatniania wody możemy pomóc w stworzeniu profilu oczekiwanego zużycia wody i na tej podstawie zalecić najbardziej odpowiednie, solidne, a nawet niestandardowe rozwiązanie dla potrzeb laboratorium. Niezależnie od wymagań, zapewnimy optymalne dostawy i jakość wody dejonizowanej, a także wymaganą elastyczność i możliwość skalowania systemu w górę lub w dół, aby dopasować go do potrzeb działalności zarówno teraz, jak i w przyszłości.

    Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych laboratoryjnych rozwiązań w zakresie uzdatniania wody, skontaktuj się z nami.

     

    TOP